Category Archives: Interesanti

Līgo 2014 aizvadīti

By   jūlijs 18, 2014

Līgo 2014 svētki ir aizvadīti, jāgaida nākamais gads un jācer, ka nelīs tik traki kā šogad. Līgo svētki Latvijā tika aizvadīti diezgan koši, pasākumi notika daudzās pilsētās un cilvēkiem par to, ka būtu jāsēž mājās un nav kur aiziet nebija jāuztraucas. Principā pasākumu bija tik daudz, ka spēj tik tērēt naudu, lai gan atrie krediti nav risinājums, pieņemu, ka uz Līgo svētkiem aizdevēji nopelnīja labi… Bet tas tā, atkāpjoties no tēmas. Ļoti patika, ka šogad savā apkārtnē redzēju cilvēkus, kuri ceļmalā tirgo skaistus vainagus gan Līgām, gan Jāņiem, es gan šogad noslinkoju un Jānim, pie kura ar draugiem līgojām – vainagu nopirku. Pasākumā gan nevienā šogad nav būts, bet lasīts gan, tā ka pieņemu, ka visi atpūtušies esam diezgan labi. Tā nu sanāca, ka svinējām privātmājā pie Limbažu ceļa, jāsaka, ka uz Ugunsgrēka pasākumu devās daudz cilvēku, ne 5 minūtes bez garāmbraucošas mašīnas. Tāda neliela atkāpe pirms nākamā gada… Gatavosim informāciju un nākamgad priecēsim ar jauniem Līgo un Jāņu 2015 pantiņiem, receptēm, pasākumu vietām un citām noderīgām lietām.

Līgo svētki

By   maijs 27, 2014

ligo svetkiLīgo svētki jeb Jāņi, kā tos dēvē plašākā sabiedrībā ir Latviešu gadskārta svētki, kas tiek svinēti vasaras saulgriežos, jeb vasaras īsākajā naktī un garākajā dienā. Jāņus Latvieši parasti svin 23 un 24. jūnijā, lai gan patiesībā vasaras saulgrieži notiek jau 21. vai 22. jūnijā, bet neatkarīgi no tā jau gadsimtiem ilgi šie svētki tiek svinēti ap šo un ir iecienīti svētki atpūtai pie dabas un izklaidēm. Senlatviešiem līgo svētki asociējas ar auglības, veiksmes un laimes pastiprināšanu, kā arī dienas uzvaru pār nakti, jo šajā gada īsākajā naktī tiek kurināts Jāņu uguns, kas savieno vienu dienu ar otru, neļaujot naktij pilnībā atnākt.

Līgo svētki bija svarīgi senlatviešu mitoloģijā, jo tie deva kungiem un dāmām iespēju atbrīvoties no ikdienas spriedzes, un šinī naktī bija atļautas dažādas neķītrības un, ja pēc 9 mēnešiem piedzima bērns no kaimiņu vīra, tad nevienam pret to nebija nekādi iebildumi. Tieši dēļ šīm izdarībām 12. gadsimtā, kad Latvijas teritorijā apmetās pirmie bīskapi tie bija neizprašanā, ko šie pagānu cilvēki šinīs dienās dara. Tomēr šī tradīcija bija tik spēcīga, ka pat kristietība un dieva ienākšana Latviešu mājās nespēja to izskaust un visi Latvijas teritorijā ienākušie cilvēki pieņēma šos svētkus un sāka tos svinēt kopā ar mūsu senčiem.


Jāņu diena un nakts jau izsens ir saistīta ar ūdeni un uguni saistot šos dievišķos spēkus un tieši tādēļ Jāņu dienā ir jāpeldas tuvākās apkaimes dzidrākajā ūdenstilpnē, kādā strautiņā, vai Jāņu rītā jāvārtās rasā, bet uguns rituālus jau mēs visi zinām. Kas ir svarīgi, kas jāatceras par līgo uguns dedzināšanu ir tas, ka tā jādedzina augstākajā vietā, un tai noteikti jādeg visu nakti, jo šādā veidā pēc ticējumiem cilvēki ir spējīgi sasaistīt gada divas garākās dienas pilnīgi bez tumsas iestāšanās.

Ja jau Jāņu uguns deg visu nakti, tad Jāņa bērniem arī ir jāpaliek nomodā visu nakti, jo ticējumi saka, ka jāņu dienas pirmā saules gaisma ir dziedējoša un sniedz gan cilvēkiem gan dzīvniekiem spēku un enerģiju visam turpmākajam gadam, kā arī ļauj tīrumiem un laukiem augt ražīgāk un sniegt jums lielāku ražu.

Vēl viena lieta, ko ikvienam līgo svinētājam ir jāatceras ir Jāņu vainagi un rotas, kas tiek veidotas, lai salasītu zemes spēku, un uzglabātu to līdz nākamajam gada, bet tad to atkal iemetot Jāņu ugunī atbrīvotu. Jāņu vainagi ir viena no zināmākajām šo svētku tradīcijām un tie ir jāveido no ziediem un dažādiem citiem augiem, bet jāatceras, ka sieviešu vainagiem noteikti ir jābūt veidotiem no ziediem, bet Jāņa tēvam ir jāveido vainags no ozola zariem, kas simbolizēs stiprumu un spēku. Vasaras saulgriežos daudzās mājās tiek nestas arī kadiķu ozolu vai bērzu meijas un sietas pie ieejas durvīm, kas nelaiž iekšā ļaunos garus un attīra visus ciemiņus no sliktajām enerģijām.

 

Papardes zieda meklēšana

By   maijs 26, 2014

papardes zieda meklejumiVēl viena neaizmirstama un visiem zināma līgo nakts tradīcija ir papardes zieda meklēšana, kura daudziem asociējas ar erotiskiem piedzīvojumiem un līgo svētku neķītrībām, bet senlatviešu tradīcijās papardes zieda meklēšana saistīta ar laimes un veselības meklējumiem un tikai pēc tam ar mīļotā cilvēka meklējumiem. Jānu naktī jau no sentēvu dienām pieņemts un atļauts darīt daudz un dažādas lietas, kas ikdienā nebija piedienīgas un viena no tām ir tieši papardes zieda meklēšana, ka mūsdienās pārvērsta par neatņemamu svētku sastāvdaļu, kur pārīši bieži vien dodas meklēt papardes ziedu mežā nostāk no pārējiem līgotājiem.

Senlatviešu folklorā un literatūrā ir dažādi ticējumi par šī zieda dziedināšanām spējām un to, kā iespējams labāk šo ziedu atrast, kā, piemēram, vienā ticējumā teikts, ka Jāņu vakarā jāiet uz mežu meklēt paparde un ar metāla mieru jāvelk tai apkārt aplis, bet tieši pusnaktī uzziedēšot apbrīnojams zieds, kas pēc tam tikpat ātri pazudīšot. Mūsdienās, skaidri ir zināms, ka papardes nezied, bet tas neattur daudzu Jāņu bērnus vēl joprojām doties šīs eksotiskās tradīcijas turpināšanā, un kāpēc gan to nedarīt, ja līgo naktī iespējams izmēģināt kaut ko savādāku un doties pastaigā pa tuvējo mežu meklējot šo mītisko objektu, par kuru tik daudz ir dzirdēts.

Viss priekš šīs tradīcijas turpināšanā ir tieši šī nezināšana, ka varbūt tomēr šis zieds uzziedēs un tieši šī nezināšana katru gadu simtiem Jāņa bērnus mudina doties meklēt šo spīdošo ziedu, bet atcerieties, ka jāņem līdzi ir pretodu līdzekļi un daudz pacietības, un varbūt tieši jums izdosies šo brīnumaino ziedu atrast!

 

Jaņuguns – Līgo ugunskurs

By   maijs 26, 2014

janu ugunskursVasaras saulgriežos, jeb Līgo vakarā neaizmirstama svētku sastāvdaļa ir Jāņu uguns dedzināšana, kura saistās ar mistiskās pasaules savienošanu ar materiālo pasauli un savieno gada īsākās dienu ar nākamo dienu tādā veidā pārvarot tumsu un nakti. Jāņu ugunskurs ir ierasta līgošanas tradīcija, kas ir senlatviešu tradīcija un jau neskaitāmus gadu desmitus un simtus ir tikusi piekopta vasaras saulgriežos jeb līgo naktī. Jānu ugunij pēc ticējumiem ir jādeg visu nakti un tā ir jāveido tuvākās apkārtnes augstākajā vietā, lai tā apspīdētu visus jāņubērnus un līgotājus dodot tiem spēku un izturību svinēt svētkus visu nakti.

Nereti mūsdienās Jāņu svētki ir pārveidojušies par vienkāršu iedzeršanas vietu un kārtējo tusiņu jauniešiem, bet patiesībā šiem svētkiem ir daudz dziļākas tradīcijas un Jāņu uguns ir svēta tāpēc tajā nedrīkst mest izsmēķus un uz tās cept desas vai šašlikus un priekš šādām nodarbēm parasti ieteicams ir veidot atsevišķu ugunskuru vai grilu. Tieši tāpēc, ka Līgo nakts uguns ir svēta, tai ir vajadzīgs arī kāds upuris, kā vainags vai dzijas kamols, ar kuru cilvēki pasakās dabas mātei par visu, ko viņa ir devusi un upurējot šīs lietas, kurām ir pieliktas pūles to izveidošanā cilvēki parāda, ka viņi uguni ciena! Ticējumos ir teikts, ka Jāņu vainagu sadedzināšana, kā arī meiju un citu Jāņu rotājumu dedzināšana ir svēta lieta un tā nes laimi, prieku un ražīgu nākošo gadu, kā arī šādas darbības veicina auglību jaunajām sievietēm, kurām līgo naktī ir jālec pāri šim ugunskuram.

Jānu ugunij ir jādeg visu nakti no saules rieta līdz pat saules lēktam un to var taisīt vienkārši sakraujot baļķus kaudzē, vai arī uz kārts uzliekot koka mucu, kas apsmērēta ar piķi vai vienkāršu gumijas riepu, kas arī apsmērēta ar piķi. Svarīgi svētku uguns veidošanā ir padomāt par malkas daudzumu un sagādāt pietiekoši malkas lai uguni varētu uzturēt visu nakti un tā neizdzistu! Ja jūs vēlaties pieturēties pie senlatviešu tradīcijām, tad noteikti jums vajadzēs aizkurināt ugunskuru ar kramu, jo senlatviešiem nebija sērkociņi vai šķiltavas un vajadzēja mazliet ilgāku laiku, lai izveidotu dzirksteli bērza tāsī, un tālāk to viļājot un pūšot pārveidot par lielu ugunskuru.

Ceru, ka nu jūs uzzinājāt mazliet vairāk par šo ierasto rituālu, un šajos svētkos jūs pievērsīsit pastiprinātu uzmanību Jāņu ugunskura veidošanā un nejauksit to ar vienkāršu desu cepšanu vai vietu, kur dedzināt vecos žurnālus!