By   maijs 27, 2014

ligo svetkiLīgo svētki jeb Jāņi, kā tos dēvē plašākā sabiedrībā ir Latviešu gadskārta svētki, kas tiek svinēti vasaras saulgriežos, jeb vasaras īsākajā naktī un garākajā dienā. Jāņus Latvieši parasti svin 23 un 24. jūnijā, lai gan patiesībā vasaras saulgrieži notiek jau 21. vai 22. jūnijā, bet neatkarīgi no tā jau gadsimtiem ilgi šie svētki tiek svinēti ap šo un ir iecienīti svētki atpūtai pie dabas un izklaidēm. Senlatviešiem līgo svētki asociējas ar auglības, veiksmes un laimes pastiprināšanu, kā arī dienas uzvaru pār nakti, jo šajā gada īsākajā naktī tiek kurināts Jāņu uguns, kas savieno vienu dienu ar otru, neļaujot naktij pilnībā atnākt.

Līgo svētki bija svarīgi senlatviešu mitoloģijā, jo tie deva kungiem un dāmām iespēju atbrīvoties no ikdienas spriedzes, un šinī naktī bija atļautas dažādas neķītrības un, ja pēc 9 mēnešiem piedzima bērns no kaimiņu vīra, tad nevienam pret to nebija nekādi iebildumi. Tieši dēļ šīm izdarībām 12. gadsimtā, kad Latvijas teritorijā apmetās pirmie bīskapi tie bija neizprašanā, ko šie pagānu cilvēki šinīs dienās dara. Tomēr šī tradīcija bija tik spēcīga, ka pat kristietība un dieva ienākšana Latviešu mājās nespēja to izskaust un visi Latvijas teritorijā ienākušie cilvēki pieņēma šos svētkus un sāka tos svinēt kopā ar mūsu senčiem.


Jāņu diena un nakts jau izsens ir saistīta ar ūdeni un uguni saistot šos dievišķos spēkus un tieši tādēļ Jāņu dienā ir jāpeldas tuvākās apkaimes dzidrākajā ūdenstilpnē, kādā strautiņā, vai Jāņu rītā jāvārtās rasā, bet uguns rituālus jau mēs visi zinām. Kas ir svarīgi, kas jāatceras par līgo uguns dedzināšanu ir tas, ka tā jādedzina augstākajā vietā, un tai noteikti jādeg visu nakti, jo šādā veidā pēc ticējumiem cilvēki ir spējīgi sasaistīt gada divas garākās dienas pilnīgi bez tumsas iestāšanās.

Ja jau Jāņu uguns deg visu nakti, tad Jāņa bērniem arī ir jāpaliek nomodā visu nakti, jo ticējumi saka, ka jāņu dienas pirmā saules gaisma ir dziedējoša un sniedz gan cilvēkiem gan dzīvniekiem spēku un enerģiju visam turpmākajam gadam, kā arī ļauj tīrumiem un laukiem augt ražīgāk un sniegt jums lielāku ražu.

Vēl viena lieta, ko ikvienam līgo svinētājam ir jāatceras ir Jāņu vainagi un rotas, kas tiek veidotas, lai salasītu zemes spēku, un uzglabātu to līdz nākamajam gada, bet tad to atkal iemetot Jāņu ugunī atbrīvotu. Jāņu vainagi ir viena no zināmākajām šo svētku tradīcijām un tie ir jāveido no ziediem un dažādiem citiem augiem, bet jāatceras, ka sieviešu vainagiem noteikti ir jābūt veidotiem no ziediem, bet Jāņa tēvam ir jāveido vainags no ozola zariem, kas simbolizēs stiprumu un spēku. Vasaras saulgriežos daudzās mājās tiek nestas arī kadiķu ozolu vai bērzu meijas un sietas pie ieejas durvīm, kas nelaiž iekšā ļaunos garus un attīra visus ciemiņus no sliktajām enerģijām.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *